ස්වදේශ නියෝජ්‍ය ඇමති අලවතුවල වැඩ අරඹයි

ස්වදේශ කටයුතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය ධුරයට  අභිනවයෙන් පත් වු ජේ. සී. අලවතුවල මහතා එම ධුරයේ වැඩ භාරගැනීම 2 පෙ. ව. 10.10ට යෙදුණු සුබ මොහොතින් මහා සංඝරත්නයේ සෙත් පිරිත් සජ්ජායනා මැද කොළඹ 07, ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශයේ දී සිදු විය.

එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ  මාවතගම ආසන සංවිධායකවරයා  ලෙස කටයුතු කරන ජේ. සී. අලවතුවල මහතා කුරුණෑගල දිස්ත්‍රික්කයෙන් පාර්ලිමේන්තුවට තේරී පත් වු මන්ත්‍රීවරයෙකි.

කුරුණෑගල දිස්ත්‍රික් සංවර්ධන කමිටු සමසභාපතිවරයා ලෙස කටයුතු කරන ඔහු වත්මන් පාර්ලිමේන්තුවේ ආණ්ඩු පක්ෂ නියෝජ්‍ය සංවිධායකවරයා ද වෙයි.

මෙම අවස්ථාවේදී අදහස් දැක් වු ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍ය වජිර අබේවර්ධන මහතා,

“ස්වදේශ කටයුතු අමාත්‍යාංශය ආරම්භ වන්නේ 1931 දී. අද දක්වා  මෙම අමාත්‍යාංශයට ස්ථිර ගොඩනැගිල්ලක් නොතිබූ පාලන තන්ත්‍රයක් තමයි අපි පසුකර තිබෙන්නේ. ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාත් අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාත් මුලික වී මෙම අමාත්‍යාංශය සඳහා නව ගොඩනැගිල්ලක් ඉදි කිරීම සඳහා මුදල් වෙන් කළා. එම ගොඩනැගිල්ල සකස් කර අවසන් කිරීමට නියමිතව තිබුණේ 2020 දී. අපි එය වේගවත් කර මෙම වසරේ අප්‍රේල් මසදී එහි ඉදි කිරීම් අවසන් කරනවා. අමාත්‍යාංශයට නව නිවසක් වාගේම දිස්ත්‍රික් ලේකම් කාර්යාල, ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාල සඳහා ලංකාව පුරා මේ වන විට නව ගොඩනැගිලි  ඉදි වෙමින් පවතිනවා. මේ අවස්ථාවේ දී එක්සත් ජාතික පක්ෂයේ දීර්ඝ කාලයක් කටයුතු කරමින් අත්දැකීම් ලත් ජේ. සී. අලවතුවල මහතා ස්වදේශ කටයුතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය ධුරයට පත්වීම අපේ අමාත්‍යාංශයට කළ ගෞරවයක් ලෙස සලකනවා.

දිසාපති කාර්යාල 25ක් ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාල 332ක්, ග්‍රාම නිලධාරින් 14,022ක්, සංවර්ධන නිලධාරින් 17,000ක්, රෙජිස්ට්‍රාර් ජනරාල් දෙපාර්තමේන්තුව  මෙම අමාත්‍යාංශය යටතේ පවතිනවා.  රටේ  උපදින පුරවැසියකුගේ  සියලුම අයිතිවාසිකම් ආරක්ෂා වන අමාත්‍යාංශයක නියෝජ්‍ය අමාත්‍යවරයා ලෙස අලවතුවල මහතා අද වැඩ භාරගන්නවා.”

මෙහිදී අදහස් දැක් වු ස්වදේශ කටයතු නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය ජේ. සී. අලවතුවල මහතා,

” වජිර අබේවර්ධන මහතාට සහය වෙමින් ජනතාවගේ ජීවන තත්ත්වය ඉහළ නැගීමට කටයුතු කරනවා. ඒ වගේ ම දිස්ත්‍රික් ලේකම් කාර්යාල, ප්‍රාදේශීය ලේකම් කාර්යාල,  ග්‍රාම නිලධාරි කාර්යාලවල කටයුතු ගණනාවක් ජනතාවට ඉෂ්ට කිරීමට තියෙනවා. ඒ සදහා මගේ සම්පුර්ණ සහයෝගය ලබා දෙනවා. අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා මාව නිර්දේශ කර, ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා මෙම නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය ධුරයට මා පත් කර තිබෙනවා. එම විශ්වාසය තහවුරු කරමින් ජනතාව වෙනුවෙන් මම එම සේවය ඉටු කරනවා.” යැයි කීය.

මෙම අවස්ථාව සඳහා බුද්ධශාසන අමාත්‍ය ගාමිණි ජයවික්‍රම පෙරේරා, අධ්‍යාපන අමාත්‍ය අකිල විරාජ් කාරියවසම් යන මහත්වරු ඇතුළු මහජන නියෝජිතවරු පිරිස එක්ව සිටියහ.

.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*